Kolektiv na pohodu

Kolektiv v zaměstnání je jedno z nejduležitějších věcí, které by měli být pro správnou a pohodou práci.

Máme tu pro Vás návod jak správně zapadnou do kolektivu a co dělat. U nás se bát nemusíte. My si na kolektivu zakládáme !


Dobře se zapsat v novém zaměstnání a nezávisí na tom, zda v první den vykročíte do práce pravou, nebo levou nohou. První dny a týdny v novém zaměstnání bývají často strašákem. Udělat hned v úvodu na kolektiv dojem je velmi důležité. Později se totiž dá jen těžko změnit. Úvod v práci se totiž nespojuje jen s novou prací a procesy, ale také s prostředím a lidmi. Pocity nervozity a očekávání jsou však přirozené.

Jak se chovat

Nováček musí počítat se tázavě pohledy kolegů. Ale to je normální jev, se kterým se setkáte všude. Kolektiv je totiž zvědaví, co se z vás vyklube. Budete tahoun? Donašeč? Černá ovce? Konkurence? Nebo prostě další skvělá přínosná osoba? Abyste nedostali některou z nelichotivých nálepek, dbejte na to, abyste přišli včas a s úsměvem na tváři. Pozitivní lidé si sympatie získávají přirozeně snadněji.

V první den však nervozita není na místě. Čeká Vás pravděpodobně jen podepisování, přidělování pomůcek či seznamování s prostorem. Firemní kultuře se přizpůsobte nejen oblečením, ale i způsobem komunikace. Zapamatujte si jména kolegů, buďte přátelští, ale profesionální. Kolektiv zatím dobře neznáte, nebuďte příliš osobní.

Buďte energičtí, aktivně pracujte na přidělených úkolech a ptejte se. Neexistuje hloupá otázka. Při novém zaměstnání to platí dvojnásob. Pokud uděláte chybu, přiznejte to. Stává se to přece každému.

Oči a uši otevřené

Po prvním dni je již iniciativa i na Vás. Projevujte proto o věci upřímný zájem a přiměřený entuziasmus. Zamračení lidé bez úsměvu nikoho neokouzlí. Ze zapomínání jmen nových kolegů si také nedělejte těžkou hlavu. Postupně si je zapamatujete. Nezůstávejte jen u tématu práce. Při neformálních příležitostech můžete plynule přejít na polopracovné témata. O soukromí kolegů se však nestarejte. Spíše počkejte na signál od kolegů nebo na přímou otázku na Vaše soukromí. Oči a uši mějte v prvních týdnech otevřené.

Je důležité vnímat atmosféru a zvyklosti ve společnosti. Čím dříve se se všemi pravidly seznámíte, tím lépe pro Vás. V principu v období zkušební lhůty závisí jen na Vás, do jaké míry se za tento čas na nové prostředí a kolegů adaptujete. Určitě to nezlehčujte. Průběh prvních týdnů může Vás i Vašeho zaměstnavatele utvrdit v tom, že jste se rozhodli správně nebo naopak.

10 dobrých rad na úvod

1. Mějte oči a uši otevřené a nebojte se ptát
2. Usmívejte se a buďte vždy dobře naladěni
3. Zajímejte se i o okolí
4. Nevnucujte řešení za každou cenu
5. Zdravě se zajímejte o práci
6. Ochotně spolupracujte a řešte problémy
7. Neintrikujte. Názory si vyměňujte přímo, ale bez hněvu či zvyšování hlasu
8. Případná nedorozumění si hned vysvětlete
9. Buďte připraveni i na konflikty. Každému se určitě nezavděčíš .
10. Vztahy v práci nemusí být vždy přátelské, ale téměř vždy mohou být korektní a slušné.

 

Kolektiv na pohodu

Uložit odkaz do záložek.